Συναγερμός σήμανε στην Αστυνομία το απόγευμα της Τετάρτης 15 Μαΐου, όταν έφτασε η πληροφορία για μεγάλη συμπλοκή περίπου μαθητών στην παραλία Ναυπλίου. Οι μαθητές που βρίσκονταν στο Ναύπλιο για εκδρομή από διάφορα σχολεία της Αθήνας.
Στο σημείο της συμπλοκής στην Πλατεία Φιλελλήνων κατέφθασαν άμεσα μοτοσικλετιστές της ΔΙ.ΑΣ., περιπολικά και το Λιμεναρχείο Ναυπλίου. Η άμεση και συντονισμένη αντίδραση των αρχών κατάφερε να θέσει την κατάσταση υπό έλεγχο πριν πάρει μεγάλες διαστάσεις