Image default
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΣ ΙΟΝΙΟΣ – ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ 93-75

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Με νίκη  για την ανδρική ομάδα μπάσκετ του Ιόνιου, έκλεισε ο 1ος Γύρος του Πρωταθλήματος της National League 2, καθώς σήμερα Κυριακή (14/1) στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής κέρδισε εντός έδρας, τον  ΑΟ Αργοναύτη Ν. Κίου με 18 πόντους διαφορά (93-75).

Στον αγώνα του 1ου Ομίλου που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚΚ,  οι γηπεδούχοι του Πάνου Κοντογιάννη από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ, καθώς προηγήθηκαν με 6 πόντους διαφορά (23-17) και φτάνοντας στο ημίχρονο η ψαλίδα είχε ανοίξει ακόμη περισσότερο, αφού η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (46-33) απέναντι στην ομάδα της Αργολίδας .

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς οι κερκυραίοι παίκτες και με κορυφαίο παίκτη τον Δειμέζη με 27 πόντους,  έφτασαν στο οριστικό 93-75, βάζοντας ακόμη ένα ρoζ φύλλο στο σακούλι τους

Δεκάλεπτα: 23-17, 46-33, 74-47, 93-75

Διαιτητές: Οικονόμου, Παπανικολάου Ιωάν., Τζαγκατζής

Ιόνιος (Π. Κοντογιάννης): Δεϊμέζης 27, Βαζούκης Ι. 14, Γουίλσον 15, Κατσαρός 4, Τσιτσές 11, Στεμπάρης 5, Εφέπουλος 6(2), Σπίνουλας 11(1), Βαζούκης Φ..

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Κωνσταντίνου 11(2), Λυμπερέας 14, Ρούζιος 5(1), Παλλαδινός 11(2), Μιχόπουλος 9(2), Πρεδάρης 17(4), Μιχαλόπουλος Μ. 2, Κατσένης 4, Οικονόμου, Πουλιόγλου 2, Σαμιός, Σαρηγιάννης.